Ukázky práce programu:
Pomocí programu Model Pružný akcelerátor je možné graficky znázornit výsledný průběh sledovaných proměnných K, I v závislosti na zadaných parametrech.
Ukázka číslo 1: Výsledek modelu při použití přednastavených hodnot. Konkrétní hodnoty:
a =0,3, l =0,5, d =0,1, Ye=450 a re=0,05. Výsledná optimální výše kapitálu je K*=900.
Ukázka číslo 2: Vliv změny l (míry odstraněné mezery mezi K* a K) na investice a výši kapitálové zásoby v jednotlivých obdobích: Platí, že čím nižší (např. 0,05) je parametr l , tím pozvolnější je průběh odstraňování mezery mezi K* a K.
Ukázka číslo 3: Naopak, je-li parametr l téměř roven 1 (např. 0,9), průběh uzpůsobení kapitálové zásoby je velmi strmý a odehrává se hlavně v počátečních obdobích, kdy jsou investice relativně velmi vysoké:
Podobně lze sledovat vliv všech proměnných:
Ukázka číslo 4: Čím vyšší je očekávaná úroková míra či odpisová sazba, tím vyšší je nájemní náklad kapitálu a tedy tím nižší je optimální kapitálová zásoba. V této ukázce je oproti ukázce číslo 1 zvýšena odpisová míra d =0,2. Výsledná optimální výše kapitálu K* se rovná 540.
Ukázka číslo 5: Podobný (avšak opačný) vliv na výsledek výpočtu mají také očekávaný výstup (Ye) a podíl kapitálové zásoby na tvorbě výstupu (a ). Čím je Ye vyšší, tím je vyšší K* a naopak. Čím je a vyšší, tím je K* vyšší a naopak.
V této ukázce je znázorněna situace, kdy Ye i a jsou oproti předchozí ukázce zvýšeny, což mělo za následek zvýšení K* a v důsledku toho výše jednotlivých investičních výdajů ceteris paribus.