Pružný akcelerátor - neoklasický model investičních výdajů

Model pružného akcelerátoru je demonstrací jedné z hypotéz o rychlosti přizpůsobování kapitálové zásoby firem v čase. Základním východiskem tohoto modelu je předpoklad, že rychlost investic je tím vyšší, čím větší je mezera mezi existující kapitálovou zásobou a žádoucím stavem kapitálu.


Základní definice:

Mezera mezi aktuálním stavem kapitálu (K-1) a žádoucím stavem kapitálu (K*) je v čase t=1 rovna K*-K-1. Podíl této mezery, který firmy v daném období chtějí odstranit označíme l . Potom se v průběhu běžného období zásoba kapitálu zvýší o D K=l (K*-K-1) a zásoba kapitálu K na konci období bude činit K=K-1+l (K*-K-1).

Jaká bude v daném případě výše investic? Investice jsou takový tok výdajů, který zvyšuje fyzickou zásobu kapitálu. Aby firma mohla zvýšit svoji zásobu kapitálu z K-1 na K (tedy o D K), musí provést čisté investice ve výši I=D K=l (K*-K-1). Pokud bychom určovali hrubé investice, musíme čisté investice zvýšit o odpisy, tj. I (hrubé) = I + d K-1.

Například: pokud l =0,3, dojde v každém období ke snížení mezery mezi žádoucím stavem kapitálu a skutečným stavem kapitálu o 30 %.

Předpokládejme, že K*=1000, l =0,3 a K0=100. Potom by byl průběh postupného přizpůsobení kapitálu následující:

Období:

Stav kapitálu:

Investice:

0

100

0

1

370

270

2

559

189

3

691,3

132,3

4

783,9

92,6

5

848,7

64,8

6

894,1

45,3

...

...

...

n

1000

0


Investování tedy pokračuje tak dlouho, až je mezera mezi K* a K rovna nule, tedy do té chvíle, než se stav kapitálu rovná žádanému stavu.

 

?ádoucí výše kapitálu (K*):

?ádoucí zásoba kapitálu je takové množství kapitálu, kterým by firmy chtěly disponovat ve dlouhém období bez ohledu na zpoždění, které je vyvoláno přizpůsobováním výše zásoby kapitálu.

Výši K* zjednodušeně odvodíme pomocí Cobb-Douglasovy produkční funkce. Y=f(K,L)=AKa L1-a , kde A značí technologický pokrok (technologickou produktivitu) a a označuje podíl kapitálové zásoby na tvorbě výstupu.

K*=f(Ye,rc), tj. K* závisí na očekávané úrovni výstupu a na nájemních nákladech kapitálu. Čím je nájemní náklad kapitálu nižší, tím je žádaná výše kapitálu vyšší. Čím je očekávaná úroveň výstupu vyšší, tím je vyšší K*.

Nájemní náklad kapitálu je určen očekávanou výší reálné úrokové míry (re) a mírou odpisů (d ), tedy: rc=re+d . Nájemní náklad je určen reálnou úrokovou mírou, tedy ro i-p , kde r je reálná úroková míra, i nominální úroková míra a p je míra inflace.

Potom pro optimální výši kapitálu platí následující vztah:

K* tedy závisí na očekávané úrovni výstupu a na porovnání nákladů na vytvoření kapitálové zásoby s přínosy z výše této kapitálové zásoby (tj. porovnání mezního produktu kapitálu s nájemními náklady kapitálu). Mezní produkt kapitálu je v rovnici K* zastupován parametrem a , tedy podílem kapitálu na tvorbě důchodu.

 

Má vláda zájem na podpoře růstu výše investic?

Dojde-li ke zvýšení investičních výdajů, dojde zároveň ke zvýšení agregátní poptávky (z rovnice AD=C+I+G+NX) a to o

a v modelu IS-LM tedy dojde k posunu křivky IS doprava a tím ke zvýšení výstupu.

Proto má vláda zájem na růstu investic, který může ovlivnit svojí fiskální politikou. Jedním z hlavních prostředků, kterými může vláda ovlivnit investiční politiku firem, jsou daně.

Jednou z možností podpory investic je daňový dobropis (v USA byl využíván od 60. do 80. let), který firmám umožňuje odečíst určitou část investičních výdajů z daní, čímž dochází ke snížení nájemních nákladů kapitálu.

Efekt daňového dobropisu se liší dle toho, jedná-li se o dobropis dočasný či o dobropis trvalý. Jedná-li se totiž o dočasný dobropis a firmy tuto skutečnost znají, lze potom očekávat snahu firem o největší nárůst investičních výdajů právě v období, kdy dočasný daňový dobropis platí. Dočasný daňový dobropis tedy může působit proticyklicky, avšak očekávání načasování dobropisu a jeho trvání může negativně ovlivnit stabilitu investičních výdajů.


Upozornění:

Empirické výsledky ukazují, že investiční výdaje sice obvykle skutečně vykazují závislost na běžném výstupu a nepřímo na nájemném nákladu kapitálu, avšak s určitým (přibližně dvouletým) zpožděním. To je pravděpodobně vyvoláno způsobem tvorby očekávání a dále prodlevou mezi plánováním a realizací investičních výdajů.