Model AD-AE (agregátní poptávka - agregátní výdaje) je jedním ze základních modelů keynesiánské teorie.
Základní definice:
Agregátní poptávka je celkové množství statků, po kterém je v ekonomice poptávka. V rámci agregátní poptávky je možné rozčlenit poptávané statky na čtyři základní: statky pro spotřebu (C), investice (I), statky spotřebovávané vládou (G) a čistý vývoz (NX = export - import). Tedy AD = C + I + G + NX. Pro účely tohoto modelu za agregátní poptávku považujeme pouze koupěschopnou AD, tj. agregátní výdaje.
Výstup (Y) je na své rovnovážné úrovni, když je množství vyrobeného výstupu rovno množství, které je poptáváno. V rovnováze tedy platí: Y = AD (= C + I + G + NX). Základní výhodou tohoto přístupu oproti klasickému je to, že v této rovnici může existovat pouze jedna rovnovážná úroveň důchodu (z hlediska trhu zboží a služeb).
Předpoklady, které se v tomto modelu vztahují k jednotlivým složkám agregátní poptávky:
Vlastní model:
Vysvětlení modelu AD-AE je možné rozdělit na tři situace podle jednotlivých složek agregátní poptávky.
Nejprve je možné pracovat s dvousektorovou ekonomikou (domácnosti + firmy) a zabývat se pouze spotřebou a investicemi.
Agregátní poptávka má pak tvar AD = C + I. Složky rozdělíme na autonomní a neautonomní:
AD = Ca + cY + I, A = Ca + I. Z toho plyne AD = A + cY.
Určení rovnovážného výstupu:
Aby byl výstup na své rovnovážné úrovni, musí platit: AD = Y. Tedy Y = A + cY, což lze upravit na tvar
,
kde a značí multiplikátor, tj. množství, o které se rovnovážný výstup zvýší, když autonomní poptávka vzroste o jednotku.
V třísektorové ekonomice:
Do agregátní poptávky započítáme i vládní sektor: AD = C + I + G.
Potom AD = Ca + cTR + I + G + c(1-t)Y = A + c(1-t)Y. Multiplikátor má nyní tvar: .
Platí tedy, že čím je větší mezní sklon ke spotřebě, tím je multiplikátor větší; čím je vyšší daňová sazba, tím je multiplikátor menší.
Efekt fiskální politiky: Vláda má následující možnosti, může působit na G, TR nebo měnit daňovou sazbu t. Efekt změny vládních nákupů je stejný jako efekt změny autonomní poptávky, multiplikátor vládních výdajů a G = a . Daňový multiplikátor, tedy míra změny rovnovážného důchodu když se změní daňová sazba, se již liší: Platí: , kde t1 je nová daňová sazba. Pokud by vláda chtěla změnit výši transferů, změna rovnovážného důchodu v důsledku tohoto opatření by byla rovna , neboť autonomní poptávka zahrnuje člen cTR. Proto lze říci, že transfery působí na rovnovážný důchod menší silou než stejně velké vládní nákupy.
Ve čtyřsektorové ekonomice - budeme-li započítávat i vliv zahraničí na agregátní výdaje, se agregátní poptávka rozšíří o čistý export.
AD = C + I + G + NX = Ca + cY + I + G + cTR - tY + NXa + mY = Y.
Rovnice vyrovnaného výstupu bude následující:
, A = Ca + cTR + I + G + NXa.
Roste-li mezní sklon k importu, klesá hodnota multiplikátoru, protože část agregátních výdajů místo toho, aby působila na zvýšení domácího výstupu, unikne do zahraničí, kde pak působí na důchod.