Jak si najít učebnici
Obsah  OrionSoft

V tomto příspěvku se zaměřuji pouze na knihy, které o sobě alespoň tvrdí, že s jejich pomocí lze interpretovat horoskop.

První rada je: spoléhejte na rozum a intuici. Prolistujte knihu a posuďte, zda vám přijde rozumná, nepovrchní, máte z ní dobrý pocit a podobně. Pokud vám přijde jako povrchní blábol, je to nejspíš pravda. Bohužel to není výjimka. Často také zjistíte, že velkou část knihy tvoří celkem zbytečné přílohy jako nepotřebné tabulky (máte počítač), zbytečné množství vzorů, atp. I to je informace pro rozhodování.

Obecně existují dvě základní kategorie knih - "vysvětlovací" a "vyhledávací". První druh se vám snaží objasnit astrologické principy a naučit vás astrologicky myslet. Zjednodušeně řečeno máte pochopit planety, domy a znamení a díky pochopení jejich podstat pak dokázat vykládat význam jejich konkrétních kombinací. Druhý druh jde naopak cestou vytvoření maxi tabulky kombinací planeta-znamení, planeta - dům a planet - planeta, kdy ke každé kombinaci je stručný výklad.Vy pak podle konkrétního horoskopu vyhledáváte v knize Venuši v panně a Venuši v 6. domě a Jupiter ve štíru a ..., atd., atd. a snažíte se pochopit horoskop. Samozřejmě existují i knihy, kde se kombinují oba druhy - nejprve je obecný výklad a pak konkrétní kombinace.

Jsem zastánce kategorie první, protože si myslím, že je lepší umět nejprve jednotlivé chemické prvky a pak díky tomu dokázat pojmenovávat sloučeniny (biflovat se, že je H2SO4 kyselina sírová a netušit proč je divné, ne?). Protože se ale můžete dostat do úzkých, když nejste s to nic kloudného pro určitou kombinaci vymyslet, je dobré mít i kvalitní knihu druhého druhu, jako doplněk. Také "kombinovaná" kniha proto nemusí být špatná. Rozhodně bych začínal ale studiem vysvětlovací knihy. Samotné vyhledávání kombinací bez proniknutí do podstaty považuji za víceméně zbytečné - je to sice celkem snadné a nemusíte myslet, ale výsledky tomu odpovídají.

Rev.: 22. 12. 2003


© 2003 Tomáš Kubec